Site icon

Więźba dachowa prefabrykowana

W ostatnich latach prefabrykowane więźby dachowe zyskują coraz większe grono zwolenników i powoli zaczynają wypierać tradycyjny sposób wykonywania drewnianych konstrukcji dachów. Technologia budowy dachu prefabrykowanego polega na złożeniu więźby dachowej na budowie, z gotowych elementów, uprzednio przygotowanych w zakładzie prefabrykacji. Do produkcji prefabrykowanych dachów wykorzystywane jest drewno iglaste, które poddawane jest odpowiedniej obróbce: suszeniu w temperaturze 70oC oraz frezowaniu. Dzięki temu drewno jest wytrzymałe i w mniejszym stopniu podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Prefabrykowane więźby dachowe projektowane są w specjalistycznym oprogramowaniu inżynieryjnym Roofcon/Trusscon oraz Pamir firmy MiTek Industries. Wszystkie elementy więźby obliczane są według europejskiej normy Eurokod 5 z polskimi załącznikami. Oprogramowanie to pozwala na zaprojektowanie wiązarów dachowych o dowolnej geometrii z zastosowaniem łączników metalowych jakimi są płytki kolczaste.

Zalety prefabrykowanej więźby dachowej

Nowa technologia projektowania dachów powoli wypiera tradycyjne metody. Dzieje się tak, ponieważ korzyści ze stosowania nowoczesnych technik tworzenia więźb dachowych przewyższają te związane z klasycznym rzemiosłem. Zalety stosowania prefabrykowanej więźby dachowej to:

 

Kiedy można zastosować więźbę prefabrykowaną?

Najczęściej więźby prefabrykowane są polecane obiektom parterowym, które mają dach dwuspadowy lub kopertowy. Nie ma znaczenia jakie pochylenie ma jego powierzchnia, dachy prefabrykowane mogą być sosowane przy konstrukcjach łukowych, stromych lub płaskich. Wykorzystanie więzarów kratownicowych pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń w postaci poddasza użytkowego, ponieważ w tej konstrukcji więźby nie ma dodatkowych elementów.

Pozwolenie na budowę z projektem dachu prefabrykowanego

Planując wykorzystanie technologii więźby prefabrykowanej przy budowie domu, należy złożyć jej projekt wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jest to niezbędne do dokumentacji urzędowej. Nie ma jednak przeszkód przed zmianą techniki budowy dachu po uzyskaniu pozwolenia, w którym zaplanowana została budowa dachu tradycyjnego. W tym wypadku w dzienniku budowy wystarczy zanotować zmianę, aby kontynuować budowę zgodnie z prawem.

Exit mobile version