Wiązary dachowe - ich zalety
Dlaczego warto wykorzystać prefabrykowane wiązary dachowe na więźbę domu jednorodzinnego?
Przymierzając się do budowy domu, a szczególnie myśląc o więźbie dachowej musimy wybrać między więźbą tradycyjną a gotową więźbą z wiązarów dachowych. W czym ona jest lepsza od więźby tradycyjnej?
Jakie są zalety wiązarów dachowych?
- Jakość drewna
Przede wszystkim wiązary dachowe wykonane są z tarcicy suszonej komorowo, struganej czterostronnie i fazowanej, o odpowiedniej klasie wytrzymałości. Dzięki procesowi suszenia zapewnia się oczyszczenie drewna z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu, również w późniejszym etapie użytkowania konstrukcja dachowa jest odporna na działanie owadów, grzybów czy wilgoci.
- Szerokie zastosowanie więźby dachowej z wiązarów prefabrykowanych
W budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, szczególnie w budynkach parterowych, wiązary zastępują nam często występujący w projektach strop betonowy. Pas dolny wiązarów stanowi podkonstrukcje do montażu sufitu.
Kształtując geometrie wiązarów mamy możliwość wygenerowania przestrzeni strychowej. Może być ono wykorzystane na miejsce do składowania lekkich rzeczy. Dodatkowe miejsce na drobne rzeczy zawsze się przyda. Jej wielkość zależy od typu dachu (kopertowy, dwuspadowy), kąta nachylenia dachu, rozpiętości budynku (ewentualne podparcie konstrukcji na ścianie wewnętrznej nośnej czy też podciągu żelbetowym). Wejście na strych można zaplanować z korytarza lub garażu poprzez rozkładane schody strychowe.
- Swoboda aranżacji pomieszczeń
Dzięki zastosowaniu wiązarów dachowych możemy wyeliminować słupy, podciągi żelbetowe i ściany wewnętrzne nośne. Oparcie wiązarów dachowych zazwyczaj stanowią tylko ściany zewnętrzne. Przez co możemy swobodnie gospodarować przestrzenią mieszkalną. Eliminując konieczność oparcia wiązarów na ścianach nośnych wewnętrznych, możemy zastąpić je lekkimi ścianami działowymi, co znów eliminuje konieczność wykonania ław fundamentowych pod nimi. A to znów kolejna korzyść, tym razem finansowa.
Często zdarza się że mamy budynek o niskich ścianach, a jednak np. w salonie chcielibyśmy mieść wyższe pomieszczenie. Dzięki temu, że poszczególne elementy wiązara łączone są za pomocą płytek kolczastych, możemy kształtować wiązary o dowolnych kształtach. Przez to możemy stworzyć niezwykłą przestrzeń w salonie z podniesionym sufitem.
- Krótki czas montażu więźby dachowej
Czas to pieniądz, a przy zastosowaniu wiązarów oszczędzamy jedno i drugie. Konstrukcja wiązarów przygotowywana jest w zakładzie prefabrykacji. Dzięki sprawowanemu tam nadzorowi nad jakością produkcji otrzymujemy wiązary dachowe spełniające wymagania pod względem jakości jak i wytrzymałości. Przez procesowi prefabrykacji konstrukcji dachu, skracamy czas wykonania całego budynku. Poprzez zastosowanie wiązarów prefabrykowanych, czas montowania takiej konstrukcji na budowie może zająć tylko 2-3 dni.
Konstrukcja dachu to jedna z najważniejszych części konstrukcyjnych każdego budynku. Dlatego musi być trwała, bezpieczna dla mieszkańców budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Mimo tego, że wiązarom dachowym nie trzeba poświęcić wiele pracy, elementy te są wytrzymałe i zapewniają konstrukcji stabilność i bezpieczeństwo. A są to przecież właściwości, które w pierwszym rzędzie powinny charakteryzować dach. Ostatnią zaletą wiązarów dachowych, którą można wymienić, jest ich uniwersalność. Da się je stosować w wielu różnych postaciach do wielu różnych projektów. Nie pozostaje więc zatem nic innego, jak skorzystać z ich niewątpliwych zalet. Dach to nie inwestycja na rok czy dwa, ale na lata. Dlatego warto pomyśleć nad wyborem wiązarów dachowych